Bitwa o Krowę

Na skróty

Strona Główna

Shift + Alt + H

Szukanie

Shift + Alt + S

Ogłoszenia

Shift + Alt + L

Aktualności

Shift + Alt + Q

Relacje

Shift + Alt + R

Imprezy

Shift + Alt + E

Informacja Turystyczna

Shift + Alt + I

Ośrodek Kultury

Shift + Alt + O

Galeria

Shift + Alt + G

Kontakt

Shift + Alt + K

Bip

Shift + Alt + X

Na skróty

Bitwa o Krowę

poniedziałek, 14 marzec 2016 20:18

Jedna z bardziej spektakularnych imprez Świdwińskiego Ośrodka Kultury, będących jego wizytówką. Impreza ta znajduje swoje źródło w dawnych dziejach ziemi świdwińskiej, kiedy to 15 lipca 1469 roku miała miejsce krwawa bitwa pomiędzy mieszkańcami Świdwina i Białogardu. Powodem konfliktu był spór o krowę zagarniętą właścicielowi świdwińskiemu przez białogardzian. Dokładnie pięćset lat po tym zatargu, w celu upamiętnienia tego historycznego wydarzenia, odbył się pierwszy wielki turniej pod nazwą „Bitwa o Krowę”, z inicjatywy ówczesnego instruktora Powiatowego Ośrodka Kultury – Leona Zdanowicza. Od tego czasu rokrocznie impreza odbywa się naprzemiennie w Świdwinie i Białogardzie, a symboliczne trofeum stanowią pięknie spreparowane krowie rogi, które zdobią siedzibę zwycięskiej drużyny, do czasu kolejnej bitewnej potyczki. Program „Bitwy o Krowę” oferuje widzom co roku szereg ciekawych atrakcji, do których należą między innymi ćwiczenia z białą bronią, turnieje łucznicze, inscenizacje bitewne, potyczki rycerskie, a także pokazy zabaw plebejskich i średniowiecznych tańców.

Głównym punktem programu jest turniej wojów rozgrywany pomiędzy drużynami Świdwina i Białogardu. Składa się z kilkunastu konkurencji sprawnościowych, z których wyróżnić warto strzelanie z łuku i kuszy oraz rzut oszczepem i toporem do celu. Całość imprezy, która utrzymana jest w klimacie czasów średniowiecznych, idealnie wkomponowuje się w scenerię zamkową, która dodaje wydarzeniu specyficznego uroku i atrakcyjności. „Bitwa o Krowę” cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem wśród mieszkańców obu miast oraz turystów i co roku przyciąga liczne grono odbiorców.

Na uwagę zasługuje fakt, iż „Bitwa o Krowę” w 2006 roku została nagrodzona nominacją w kategorii produkt turystyczny województwa zachodniopomorskiego przez kapitułę na czele z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego prof. Zygmuntem Meyerem. Nagrody przyznano jedynie trzem imprezom w skali województwa, co świadczy o ogromnym wyróżnieniu.

Historyczna bitwa

W 1469 roku pomiędzy brandenburskim Świdwinem a pomorskim Białogardem doszło do bitwy, która była efektem sporu o krowę mieszkańców przygranicznych wiosek. Mieszkaniec Niemierzyna pożyczył, na okres zimy, krowę mieszkańcowi ziemi białogardzkiej. Ten jednak, na wiosnę, nie spieszył się z oddaniem własności. Poszkodowany, wraz z sąsiadami wtargnął do zagrody białogardzkiej odebrał swoją krowę i oraz kilka sztuk bydła więcej. W odpowiedzi chłopi białogardzcy napadli Niemierzyno i ukradli znaczną ilość bydła. Na co Jakob von Polentz ówczesny Wójt Świdwina poskarżył się Staroście białogardzkiemu Karstenowi Wapersnow. Ten skargę pozostawił bez odpowiedzi. W efekcie za przyzwoleniem władzy świdwińskiej zorganizowano oddział złożony z chłopów i mieszczan, który wtargnął na ziemię białogardzką i zagarnął było znajdujące się na pastwiskach. Skłoniło to starostę białogardzkiego do zorganizowania wyprawy wojennej przeciwko Świdwinowi. Wieść szykujących się do wojny białogardzianach dotarł do Świdwina. Jakob von Polentz postanowił wysłać znaczny oddział, pod przywództwem swojego syna Krzysztofa, naprzeciw nieprzyjacielowi. Świdwinianie i białogardzianie spotkali się pod wsią Łęgi i tam starli w bitwie. Podobno poległo 300 Pomorzan, a 100 wzięto do niewoli. Zarekwirowano 50 wozów ze sprzętem wojennym, sztandar mieszczan białogardzkich zawisł w świdwińskim kościele. Według legendy pierścień żelazny ukuty ze strzemion, których używał starosta Wapersnow zawisł nad przejściem w Bramie Kamiennej.

22251 Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 lipiec 2016 07:10
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

+94 365 22 77

Niedziałkowskiego 17

78-300 Świdwin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.